Roušky, jednorázové rukavice, malé občerstvení a letáky s informacemi o koronaviru i důležitými kontakty. To vše obsahuje speciální balíček, který nyní rozdávají terénní pracovníci Armády spásy bezdomovcům v Krnově. Nízkoprahové denní centrum a noclehárna jsou tam kvůli nouzovému stavu otevřené čtyřiadvacet hodin denně.
Zařízení pro lidi bez domova hlásí plný stav, Armáda spásy uvolňuje i další prostory.
„V první vlně jsme v ulicích rozdali asi dvacet tašek s jednorázovými rouškami, teď naše kolegyně šijí bavlněné. Spolupracujeme s městskou policií. Když na někoho narazí venku, kontaktuje nás,“ popsal ředitel krnovské pobočky Armády spásy Jiří Ivanov.
Zhruba pro devadesát lidí je místo v prostorech azylového domu, nízkoprahového denního centra a noclehárny.
„Nízkoprahové centrum a noclehárna mají čtyřiadvacetihodinový provoz, aby lidé bez domova nemuseli vůbec ven. Nízkoprahové centrum jsme rozšířili a využili i další prostory mimo areál. Venku mimo naše sociální služby podle mého odhadu zůstává maximálně dvacet lidí,“ dodal Ivanov.
Desítky lidí bez domova podle odhadů zůstávají v havířovských ulicích. I tam je noclehárna k dispozici i přes den, ne na každého se ale dostane a ne každý má zájem.
„Na ulici jsou odhadem desítky lidí, kteří služby využít nechtějí, a zhruba deset až patnáct by využilo, ale je plno. Potřebovali bychom další prostory, je to u nás dlouhodobý problém,“ řekl ředitel havířovské pobočky Armády spásy Tomáš Kolondra. I v Havířově terénní pracovníci v ulicích informují, nabízejí roušky a ty již použité mění.
Prostorů pro lidi bez domova je v době nouze málo
V Ostravě u noclehárny pro lidi bez domova stojí stany Českého červeného kříže, aby zázemí našlo více lidí a aby se zvýšily rozestupy mezi nimi.
„Výjimečný stav měl mnoho důsledků a mezi nimi i omezení poskytování sociálních služeb pro tuto cílovou skupinu. Uzavřela se některá místa, kde uživatelé těchto služeb tráví čas. Lidé bez domova začali proudit k nám,“ vysvětlil ředitel střediska Adelante v Ostravě – Mariánských Horách Tomáš Hruška.
Uživatele ambulantních služeb dělí od azylového domu oplocení, aby se zabránilo případnému přenosu nemoci.
„V minulém týdnu jsme běžně obsluhovali 120 a více uživatelů v ambulantních službách každý den. Bylo to velice náročné, protože se personál rozdělil na polovinu, aby se mohl střídat v týdenních turnusech kvůli snížení rizika nákazy celého týmu najednou,“ popsal Hruška.
Tento týden bude ostravská Armáda spásy hledat další prostory, zvýšit by se měla kapacita noclehárny. Připravuje se i distribuce balíčků pro bezdomovce, kterých je v ostravských ulicích podle odhadů na šest set.
Zkomplikovala se i práce ordinace pro chudé. „Ordinace funguje různými formami, především díky skvělé vedoucí sestře a obětavým lékařům, přestože se potýkají s nedostatkem personálu a samozřejmě i ochranných pomůcek. Pracují jen s rouškou,“ popsala Alena Válková z ostravské Armády spásy.
Problémem zůstávají prostory v případě, že by někdo z lidí bez domova musel do karantény. Nejsou. „Nemáme volnou plochu. V případě vyhlášení karantény bychom museli zajistit i nocleh pro zaměstnance. Zvažujeme alternativy, například karavan,“ nastínil situaci v Havířově Tomáš Kolondra.
Ostrava zatím volné místo také nemá, problém chce řešit. Krnov pro případy izolace vyčleňuje místnosti v Azylovém domě a vybavuje je matracemi a lůžkovinami. Někde jsou předběžně dohodnutí i s radnicemi. „Ve Frenštátě pod Radhoštěm jsme domluveni, že by nám prostory poskytlo město,“ uvedla sociální pracovnice Petra Morcinková.